BIOKALKULAATORI KASUTUSJUHEND

 

Biokalkulaatori eesmärk on tutvustada õpilastele Eestis enamlevinuid vilju.

 

Kalkulaator asub veebilehel https://www.ysbf.org/bioanikal/biokalkulaator/

 

Biokalkulaatorit kasutades on võimalik liikuda läbi kolme eri ökosüsteemi ning teeninda punkte söödavate ja positiivse toimega viljade pealt, kuid on võimalik ka kaotada kõik punktid, kui korjame vilju, mida süüa ei tohiks.

 

Kalkulaatori esileht näeb välja selline:

 

Esilehelt on võimalik valida, millise ökosüsteemi viljadega soovime tutvuda. Valikus on 3 Eestis levinud kooslust – raba, mets ja aed.

Iga süsteem jaguneb levinud taimede kasvuvormide vahel – näiteks kas tegu on puu, põõsa, rohtaime või hoopis puhmaga.

 

Valides näiteks AED – PUU, avaneb valik tüüpilistest koduaias kasvavatest viljapuudest:

Enne vilja korjamist on võimalik valida, kas eelistatakse korjata valmis või toores vili, ning kas korjatud koguseks võiks olla 1 vili, peotäis vilju või korvitäis vilju. Suurem kogus vilju annab kalkulaatoris ka rohkem punkte.

 

 

Kalkulaator töötab järgmisel põhimõttel:

Kõik positiivse toimega viljad:

       1 vili annab 3 punkti

       peotäis vilju annab 10 punkti

       korvitäis vilju annab 30 punkti

       ühte vilja mitu korda korjates punkte juurde ei tule

Kõik negatiivse toimega viljad:

       korjates mis tahes negatiivse toimega (nt mürgine, seedehäireid tekitav, ainult toorelt mürgine) vilja, lähevad kõik varem kogutud punktid nulli

 

 

 

 

 

Allolevas näites on valitud peotäis valmis kirsse. Kuna need viljad on positiivse toimega, teenisime 10 punkti. Kui oleksime korjanud kirsse terve korvi, oleksime teeninud aga 30 punkti.

Vilja kirjelduses saame tutvuda vilja ladinakeelse nimega ning tema positiivsete omadustega, näiteks milliseid vitamiine ja kasulikke aineid antud taime vili sisaldab ning kuidas vilja söömine mõjutab meie tervist ja organeid.

Negatiivse toimega viljade puhul on samuti kirjas taime osad, mis on mürgised ning kuidas sellise vilja söömine inimesest mõjutab.

 

 

Peale taimega tutvumist vajutame nuppu „Tagasi“ ja valime uue vilja.

 

 

Hoolikalt vilju valides on võimalik teenida palju punkte. Kuid korjates metsast, aiast või rabast mürgise vilja, nullib see kõik eelnevalt kogutud punktid.

 

Allolevas näites korjasime valikust METS – PÕÕSAS –LODJAPUU ühe toore vilja, kuid kahjuks on toores vili kergelt mürgine ja teenisime 0 punkti.

Teenides 0 punkti on ka varasemalt teenitud punktid nullitud ning kalkulaatori uuesti alustamiseks peab vajutama nupul „Alusta uuesti“.

 

Kui oleksime korjanud sama lodjapuu vilja, kuid seekord toore asemel „valmis“ vilja, siis oleksime teeninud 3 punkti, sest küps vili ei valmista inimesele ohtu. Kuna teenisime punkte, siis saame jälle vajutada nuppu „Tagasi“, ning saame valida uue taime.

 

Seega on valikuid tehes oluline meelde jätta, kas soovime korjata toorest või valminud vilja, kuna sellest sõltuvad kalkulaatoris teenitud punktid.

Kui olete korra juba ühe vilja valinud (küpsena või toorena), siis arvestatakse punktid vastavalt esialgsele valikule (vastavalt kas küps või toores). Kui valite sama vilja teist korda samuti näiteks küpse asemel toorena, siis uuesti punkte ei saa.

 

 

 

Hoolikalt läbi mitme ökosüsteemi liikudes õpime tundma nii maitsvaid ja kasulikke, kui mürgiseid ja ohtlikke Eesti taimi.